Ślub w plenerze w Krakowie - lista wyjątkowych miejsc na ślub cywilny na dachu

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?

Organizacja ślubu cywilnego poza urzędem jest o wiele łatwiejsza niż nawet sama myśl o ślubie kościelnym w plenerze. Oficjalnie jednak istnieje taka możliwość. Z doświadczenia moich par wiem, że droga ta jest bardzo zawiła i wyboista. Do tej pory, żadnej mojej parze nie udało się jej przejść do końca. Mam jednak podpowiedź! Jako fotograf ślubny byłem świadkiem ślubu w plenerze z księdzem, który po prostu udzielił błogosławieństwa młodej parze i poprowadził modlitwę. Może to być piękny kompromis w tej sytuacji.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Ile trwa ceremonia? Gdzie w Krakowie?

Dodatkowa opłata, gdy decydujecie się wziąć ślub poza wyznaczonymi w Krakowie urzędami wynosi 1000 zł. Jest to cena stała w całej Polsce.

Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie ma kilka lokalizacji, w których można wziąć ślub cywilny. Są to urzędy przy ul. Lubelska 27, Wadowickiej 8W (od 2021 roku), w Dworku Białoprądnickim, Willi Decjusza i na os. Zgody 2 w Nowej Hucie. Istnieje oczywiście opcja wzięcia ślubu poza lokalem urzędu, czyli m.in. w omawianych tutaj restauracjach z tarasami na dachach krakowskich hoteli, chętnych do współpracy przy organizacji ślubów w plenerze. Sama ceremonia trwa około 15-20 minut (choć może także nawet godzinę lub skrajnie w drugą stronę - 5 minut, w zależności od prowadzącego ślub urzędnika). Wymienione w poniższej liście miejsca doskonale to wiedzą, jednak wkładają całe serce by wspomnienia z tych kilkunastu minut zostały na lata!

Ślub humanistyczny w Krakowie

Czy ślub cywilny to jedyna możliwość na plenerową ceremonię w Krakowie? Dla tych wszystkich z Was, którzy zrezygnowali z kościelnego ślubu i mają problemy z formalnościami z USC lub po prostu szukają bardziej emocjonalnej formuły – są jeszcze śluby humanistyczne. Polegają one na składaniu sobie przysięgi bez obecności państwowego urzędnika. Scenariusz ceremonii ustalacie sami – kiedy wymienić się obrączkami, opowiedzieć historię o ukochanej osobie, przyrzec miłość. Zazwyczaj ślub humanistyczny prowadzą wynajęci celebranci. Świetnie sprawdzą się oni także ze względu na ich umiejętności lingwistyczne. Jest to szczególnie ważne dla ślubów par międzynarodowych lub po prostu gości weselnych z zagranicy.

Gdzie w Krakowie można wziąć plenerowy ślub na dachu, czyli lista 8 miejsc w Krakowie na śluby w plenerze na tarasie widokowym

Gdy już macie podstawowe pojęcie o tym, jak zorganizować ślub w plenerze, zapewne zaczynacie poszukiwania idealnego miejsca. Poniższe zestawienie jest o tyle oryginalne, że zbiera miejsca widokowe w samym Krakowie.

  1. SkyBar w Hotelu Rubinstein

Intymna ceremonia dla najbliższych czy świętowanie w nieco większym gronie na 5 piętrze butikowego Hotelu Rubinstein (ul. Szeroka 12) to jedna z propozycji na unikatowy plenerowy ślub na dachu w Krakowie. Miejsce to zlokalizowane jest w samym sercu urokliwego krakowskiego Kazimierza. Doświadczeni w organizacji takich uroczystości dobrze wiedzą już jak podkreślić ślubnymi dekoracjami atuty tarasu, czyli widok na dachy kazimierzowskich kamienic, a w oddali Wawelskie Wzgórze. Hotelowy taras – SkyBar – może pomieścić na stojąco około 50 osób pod warunkiem, że zdecydujecie się na organizację tam samego ślubu (bez stołów). Zasiadane wesele możliwe jest zaś dla maksymalnie 40 osób. Ze względu na lokalizację, weselnicy zobligowani są do zachowania ciszy nocnej, dlatego taras jest czynny do godz. 22:00. Niech to Was nie odstrasza! Po tej godzinie istnieje możliwość przeniesienia przyjęcia do Sali Bankietowej na poziomie -1 hotelu. Brzmi ciekawie? Ślub na dachu, zabawa do zmierzchu na tarasie z widokiem na Wawel, a potem do białego rana w ceglanych piwnicach.

  1. Taras z widokiem na Wawel – Hotel Copernicus.

Bijące serce miasta, bo jak inaczej nazwać ulicę Kanoniczą w Krakowie. Pięciogwiazdkowy, butikowy Hotel Copernicus posiada na swoim dachu taras – idealny na małą, zamkniętą uroczystość zaślubin z widokiem na królewski Wawel, kopuły i wieże kościołów oraz kamienice Starego Miasta. Plenerowy ślub cywilny w tym miejscu możliwy jest dla maksymalnie 20 gości. Na tarasie można podać aperitif z drobnymi zakąskami typu finger-food. Jeśli jednak po ślubie zechcecie zorganizować obiad weselny lub kolację, hotel udostępnia do tego salę kominkową przystosowaną by pomieścić gości ślubnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Quentin (@quentin.pictures)

  1. Sky Bar w Hotelu Indigo Krakow – Old Town

Najbardziej kameralna przestrzeń z prezentowanych w zestawieniu. Uroczy taras znajdujący się na dachu zabytkowej kamienicy mieszczącej Hotel Indigo (ul. Świętego Filipa 18) to ciekawa perspektywa na Kopiec Kościuszki, Stary Kleparz czy Kościół św. Floriana. Jeśli myślicie o świętowaniu w prawdziwie rodzinnym gronie, weźcie pod uwagę tę przestrzeń. Pomieści około 20 osób. Miejsce to pojawiło się dopiero w 2020 roku na mapie Krakowa, jednak bardzo szybko zyskało miano MUST SEE oraz za sprawą świetnego szefa kuchni Marcina Sołtysa, także MUST EAT w Krakowie. Warto to wykorzystać przygotowując tu  uroczysty obiad weselny. Wygodne meble, zadbana zieleń w donicach oraz widoki dają poczucie prywatności i intymności ale także przytulności. Połączenie tego wszystkiego to przepis na zaciszny plenerowy ślub cywilny na krakowskim dachu. Pamiętajcie, że w tej części miasta ciężko o podobny punkt widokowy.

hotel indigo krakow taras widokowy na ślub cywilny
hotel indigo krakow old town fot jakub chmielnicki 1 hotel indigo krakow old town fot jakub chmielnicki 10 hotel indigo krakow old town fot jakub chmielnicki 25

  1. Sky Bar w Hotelu Stary

To co zachwyca to jedyny taki w Krakowie widok na Rynek Główny, na bazylikę Mariacką i Sukiennice. Hotel Stary (ul. Szczepańska 5 i 9), doceniany w Europie za swoje wnętrza, zachwyca także tarasem na dachu, gdzie organizowane są śluby cywilne. Wynajęcie tarasu na wyłączność jest możliwe bez dodatkowej opłaty przy organizacji tu również wesela. Przestrzeń mieści 80 osób w układzie koktajlowym oraz 40 w układzie teatralnym. Po plenerowej ceremonii ślubnej można zorganizować koktajl aperitifowy. Świetnym pomysłem na weselną niespodziankę jest serwowanie tortu nocą (maksymalnie do godziny 24:00). Będąc na dachu hotelu późnym wieczorem, gdy na dobre zapanuje nastrojowa atmosfera, obserwowanie magicznie oświetlonego Starego Miasta w Krakowie podwoi romantyczne doznania.

  1. Roof Top Terrace & Lounge Bar

Myśląc o ślubach w plenerze w Polsce trzeba brać pod uwagę warunki atmosferyczne. W Roof Top Terrace & Lounge Bar nie musimy bać się żadnej pogody. Taras z widokiem na najpiękniejsze zakole Wisły w Krakowie oraz Wawel, ze względu na możliwość rozłożenia dachu, sprawdzi się zarówno w słoneczny dzień jak i ten z prognozami deszczu. Dach hotelu Sheraton Grand Krakow (ul. Powiśle 7) przyjmie na ślub cywilny i przyjęcie koktajlowe (stojące) z bufetem nawet do 100 osób. Gdybyście zdecydowali się na zasiadaną imprezę poślubną na tarasie ilość gości należałoby ograniczyć do około 40. A co z weselem z tańcami? Ze względu na charakter miejsca i kwestię ciszy nocnej, a także możliwości wykorzystania znacznie lepszego parkietu do tańca – wesela takie, po ceremonii na tarasie, mogą być zorganizowana jedynie w hotelowej Sali Balowej Wisła. Nie bójcie się, będzie można wracać na dach, by tam uroczyście pokroić tort weselny czy zrobić krótką sesję zdjęciową.

  1. Apartament z przestronnym tarasem w Novotel Kraków Centrum

Takiej propozycji pewnie się nie spodziewaliście. Hotelowy apartament z tarasem o powierzchni 150m2 i widokiem na zabytkowy zamek oraz Wisłę. Tak duża przestrzeń jest gotowa by ją zaadoptować według własnej wizji idealnego ślubu w plenerze na dachu. Novotel Kraków Centrum (ul. Tadeusza Kościuszki 5) udostępnia apartament z tarasem na cywilny ślub dla maksymalnie 80 osób. Istnieje opcja wydania tam także przyjęcia koktajlowego. Przekąski na tarasie zapewni hotelowa restauracja. Taras nie jest zadaszony, lecz niech to nie będzie przeszkodą dla was, po prostu należy o tym pamiętać podczas przygotowań. Podkreślę, ten taras ma ogromny potencjał.

  1. Restauracja Cafe Oranżeria – Hotel Kossak

Pytając krakowianina o restaurację na dachu zapewne wskaże właśnie to miejsce. Restauracja Cafe Oranżeria na dachu Hotelu Kossak to topowa lokalizacja, rzucająca się w oczy wszystkim turystom spod pomnika Smoka Wawelskiego czy będących na zamkowym wzgórzu. Ślub w plenerze na dachu z takim widokiem na Wawel, u stóp którego malowniczo płynie rzeka, możliwy jest jedynie na tarasie Restauracji Cafe Oranżeria. W ślubie cywilnym z przyjęciem weselnym za stołami może wziąć udział 84 osoby lub jeśli przyjęcie ma mieć charakter „standing dinner” liczba osób może wzrosnąć do 100. W ciepłe, słoneczne dni śluby odbywają się na tarasie, jeśli zaś pogoda popłata figle – wtedy ślub łatwo przenieść do wnętrza restauracji przenikającej się z tarasem wielkimi przeszkleniami. Podpowiem, że jest także możliwość organizacji całonocnego wesela w tym miejscu.

  1. Taras z widokiem na Kładkę Zakochanych – Restauracja Barka Augusta

A gdyby tak zorganizować ślub na barce w Krakowie? Otoczeni kamienicami krakowskiego Kazimierza i Podgórza, mamy taką możliwość na tarasie z widokiem na Kładkę Zakochanych Restauracji Barka Augusta. Przestrzeń, zbudowaną na kadłubie 60-letniej barki, można zaaranżować na bardzo kameralny plenerowy ślub cywilny i przyjęcie dla kilku członków rodziny lub dać się ponieść, i przygotować tu ceremonię wraz z całonocną imprezą na 120 osób. Wesele na barce przy bulwarze Kurlandzkim to okazja nie tylko do tanecznej zabawy w wyjątkowym miejscu na Wiśle, ale także prawdziwe, włoskie smaki na talerzu. Nie zapominajcie, że z tej barki w zaledwie kilka chwil możecie spacerem dojść do romantycznej Kładki uznawanej jako krakowski most zakochanych, na krótką sesję fotograficzną.

Jestem pewien, że rozważając ślub w plenerze na dachu w Krakowie trafiliście na powyższej liście na miejsce, które przypadło Wam do gustu. Po wyborze miejsca pójdzie już raczej z górki – pozostanie jeszcze fotograf, dj lub muzycy, floryści… Trzymam za Was mocno kciuki! Przygotowałem dla Was w podobnym tonie listę miejsc – gdzie oświadczyć się w Krakowie oraz całkiem nowe na rok 2023 – miejsca na wesele w Krakowie i okolicach + sprawdzone domy weselne – lista TOP 20.

Tymczasem zachęcam, by przejrzeć moje fotograficzne historie ze ślubów plenerowych. Karol Nycz, fotograf ślubny z Krakowa.

Czy udało się znaleźć to co szukaliście? Możecie mi w łatwy sposób podziękować...

Postaw mi kawę na buycoffee.to